CKC21C682JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C682JWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 650VDC C0G
Voltage - Rated :
650V
Capacitance :
6800 pF
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Lead Style :
Length :
5.7 mm
Lead Spacing :
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
KC-LINK
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Width :
5 mm
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Termination :
Standard
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Product :
General Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
C0G (NP0)
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
KEMET CKC21C682JWGACAUTO
KC-LINK 6800 pF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C682JWGACAUTO Overview
This device's program size/dimension is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CKC21C682JWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)