CKC21C682GWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C682GWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 650VDC C0G
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Series :
KC-LINK
Product :
General Type MLCCs
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Voltage - Rated :
650V
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Failure Rate :
Capacitance :
6800 pF
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Width :
5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Termination :
Standard
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Length :
5.7 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Height - Seated (Max) :
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
±2%
KEMET CKC21C682GWGACAUTO
KC-LINK 6800 pF 650V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C682GWGACAUTO Overview
A 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC21C682GWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)