CKC21C682GCGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C682GCGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Tolerance :
±2%
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
CKC21C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
KC-LINK
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Ratings :
Capacitance :
6800 pF
KEMET CKC21C682GCGAC7210
KC-LINK 6800 pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C682GCGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC21C682GCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)