CKC21C622GEGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C622GEGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.2NF 1200VDC C0G
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Product Status :
Active
Width :
5 mm
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Termination :
Standard
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Base Product Number :
CKC21C
Product :
General Type MLCCs
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
±2%
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Capacitance :
6200 pF
Packaging :
Reel
Length :
5.7 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
Automotive
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
KEMET CKC21C622GEGACAUTO
KC-LINK 6200 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C622GEGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21C622GEGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)