CKC21C562MDGAC7800
Mfr.Part #
CKC21C562MDGAC7800
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1000VDC C0G
Capacitance :
5600 pF
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
KEMET CKC21C562MDGAC7800
KC-LINK 5600 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562MDGAC7800 Overview
A 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC21C562MDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)