CKC21C562MCGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C562MCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Capacitance :
5600 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±20%
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
5.7 mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Base Product Number :
CKC21C
Series :
KC-LINK
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Brand :
Width :
5 mm
Voltage - Rated :
500V
KEMET CKC21C562MCGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562MCGACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21C562MCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)