CKC21C562MCGAC7210
Mfr.Part #
CKC21C562MCGAC7210
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 500VDC C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
5600 pF
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
KEMET CKC21C562MCGAC7210
KC-LINK 5600 pF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562MCGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21C562MCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)