CKC21C562KJGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C562KJGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1700VDC C0G
Stock
306
In Stock :
306
KC-LINK
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
Voltage - Rated :
1700V (1.7kV)
Brand :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Applications :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
C0G, NP0
Termination :
Standard
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
5 mm
Lead Spacing :
Capacitance :
5600 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ratings :
AEC-Q200
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
5.7 mm
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Class :
Class 1
Subcategory :
Capacitors
KEMET CKC21C562KJGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 1700V (1.7kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562KJGACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21C562KJGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)