CKC21C562JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C562JWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Width :
5 mm
Failure Rate :
Class :
Class 1
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Product Type :
2220 (5750 Metric)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Tolerance :
±5%
Length :
5.7 mm
RoHS :
Details
Applications :
Automotive
Lead Style :
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Capacitance :
5600 pF
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
650V
KEMET CKC21C562JWGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562JWGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21C562JWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)