CKC21C562JEGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C562JEGACAUTO
Description
CAP CER 5.6NF 1200V C0G 2220
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
Package :
Digi-Reel?
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Packaging :
MouseReel
Termination :
Standard
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Series :
KC-LINK
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Capacitance :
5600 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Width :
5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Automotive
Class :
Class 1
Length :
5.7 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Base Product Number :
CKC21C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
KEMET CKC21C562JEGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C562JEGACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC21C562JEGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)