CKC21C473JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C473JWGACAUTO
Description
CAP CER 47NF 650V C0G 2220
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Brand :
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
Dielectric :
Active
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Class :
Class 1
Applications :
Automotive
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Packaging :
MouseReel
Capacitance :
0.047 µF
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Width :
5 mm
Voltage - Rated :
650V
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Length :
5.7 mm
Base Product Number :
CKC21C
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
AEC-Q200
KEMET CKC21C473JWGACAUTO
KC-LINK 0.047 μF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)