CKC21C472MCGAC7210
Mfr.Part #
CKC21C472MCGAC7210
Description
KC-LINK 2220 4.7NF 500VDC C0G
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Capacitance :
4700 pF
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
KC-LINK
KEMET CKC21C472MCGAC7210
KC-LINK 4700 pF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C472MCGAC7210 Overview
Programs on this device are of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC21C472MCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)