CKC21C472JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C472JWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 4.7NF 650VDC C0G
Capacitance :
4700 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Reel
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Standard
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Lead Spacing :
Brand :
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Width :
5 mm
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Length :
5.7 mm
Voltage - Rated :
650V
Applications :
Automotive
RoHS :
Details
Class :
Class 1
KEMET CKC21C472JWGACAUTO
KC-LINK 4700 pF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C472JWGACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21C472JWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)