CKC21C393JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C393JWGACAUTO
Description
CAP CER 39NF 650V C0G 2220
Stock
823
In Stock :
823
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q200
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Capacitance :
0.039 µF
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Width :
5 mm
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
C0G (NP0)
Applications :
Automotive
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
650V
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Series :
KC-LINK
Length :
5.7 mm
KEMET CKC21C393JWGACAUTO
KC-LINK 0.039 μF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)