CKC21C273GDGAC7210
Mfr.Part #
CKC21C273GDGAC7210
Description
KC-LINK 2220 27NF 1000VDC C0G
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.027 µF
KEMET CKC21C273GDGAC7210
KC-LINK 0.027 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C273GDGAC7210 Overview
Programs on this device are of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC21C273GDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)