CKC21C273FCGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C273FCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 27NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Series :
KC-LINK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Base Product Number :
CKC21C
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Lead Style :
Lead Spacing :
Capacitance :
0.027 µF
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Failure Rate :
Voltage - Rated :
500V
Height - Seated (Max) :
KEMET CKC21C273FCGAC7800
KC-LINK 0.027 μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C273FCGAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC21C273FCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)