CKC21C223FDGAC7800
Mfr.Part #
CKC21C223FDGAC7800
Description
KC-LINK 2220 22NF 1000VDC C0G
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance :
±1%
Capacitance :
0.022 μF
KEMET CKC21C223FDGAC7800
KC-LINK 0.022 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C223FDGAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC21C223FDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)