CKC21C153FCGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C153FCGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 15NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Failure Rate :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
CKC21C
Series :
KC-LINK
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.015 µF
KEMET CKC21C153FCGAC7210
KC-LINK 0.015 μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C153FCGAC7210 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC21C153FCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)