CKC21C123GCGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C123GCGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 12NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Capacitance :
0.012 µF
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ratings :
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
KC-LINK
Base Product Number :
CKC21C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
KEMET CKC21C123GCGAC7210
KC-LINK 0.012 μF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C123GCGAC7210 Overview
A program's size/dimension is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21C123GCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)