CKC21C103KEGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21C103KEGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 10NF 1200VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Lead Style :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
CKC21C
Lead Spacing :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Series :
KC-LINK
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
10000 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
KEMET CKC21C103KEGAC7210
KC-LINK 10000 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C103KEGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC21C103KEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)