CK45-R3FD561K-NR
Mfr.Part #
CK45-R3FD561K-NR
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 3KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging :
Bulk
Thickness :
6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
No
Published :
Lead/Base Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
560pF
Series :
CK45-RR
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Lead Length :
5mm
Temperature Coefficient :
R
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Voltage - Rated DC :
3kV
Temperature Characteristics Code :
R
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CK45-R3FD561K-NR
TDK Corporation CK45-R3FD561K-NR
CK45-RR 560pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
CK45-R3FD561K-NR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.394Dia 10.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is R.Ceramic capacitor runs on voltage of 3kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CK45-R3FD561K-NR Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV