CK45-R3DD471KANRA
Mfr.Part #
CK45-R3DD471KANRA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 2KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Thickness :
5mm
Diameter :
9.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
13.4874mm
Capacitance :
470pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
-30/+15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
7.493mm
Lead/Base Style :
Straight
Width :
6mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
10%
Datasheets
CK45-R3DD471KANRA
TDK Corporation CK45-R3DD471KANRA
470pF Ceramic Capacitor 10% -30/+15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CK45-R3DD471KANRA Overview
Stable operation requires a temperature higher than -25°C.This coefficient equals -30/+15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CK45-R3DD471KANRA Features
with -30/+15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV