CK45-R3AD152KANRA
Mfr.Part #
CK45-R3AD152KANRA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 1KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Thickness :
5mm
Capacitance :
1.5nF
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
R
Height Seated (Max) :
16.51mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
10%
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
-30/+15% ppm/°C
Diameter :
12.5mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
7.493mm
No
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
CK45-R3AD152KANRA
TDK Corporation CK45-R3AD152KANRA
1.5nF Ceramic Capacitor 10% -30/+15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CK45-R3AD152KANRA Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is -30/+15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK45-R3AD152KANRA Features
with -30/+15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV