CK1608100M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK1608100M-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 50MA 1.105OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Exempt
Factory Lead Time :
13 Weeks
Special Feature :
DC RESISTANCE MEASURED AT: 30%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CK
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Ferrite
Termination :
SMD/SMT
Height :
800μm
Inductance Tolerance :
20%
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Inductance :
10μH
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
1.105Ohm Max
Test Frequency :
2MHz
Halogen Free :
Halogen Free
Type :
Multilayer
Packing Method :
Tape, Paper
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Max DC Current :
50mA
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
50mA
Q @ Freq :
20 @ 2MHz
Radiation Hardening :
No
Depth :
950μm
DC Current :
50mA
Datasheets
CK1608100M-T
TAIYO YUDEN CK1608100M-T
CK1608100M-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD