CK05BX683K
Mfr.Part #
CK05BX683K
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.068UF 50V BX RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Lead Diameter :
640 μm
Pbfree Code :
No
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
2
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-11015
Temperature Coefficient :
BX
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5.08mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.068μF
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Height :
4.83mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Published :
Dielectric :
X7R
Series :
Military, MIL-C-11015, CK05
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
46 Weeks
Depth :
2.29mm
Datasheets
CK05BX683K
Military, MIL-C-11015, CK05 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CK05BX683K Overview
A 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is BX.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX683K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V