CK05BX330K
Mfr.Part #
CK05BX330K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 33PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Pitch :
5.1mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Applications :
High Reliability
Mount :
Through Hole
Capacitance :
33pF
Lead Diameter :
640 μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.286mm
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Reference Standard :
MIL-C-11015/18
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height :
4.8mm
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
CK05BX330K
Military, MIL-C-11015, CK05 33pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CK05BX330K Overview
This device's program size/dimension is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX330K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V