CK05BX221K
Mfr.Part #
CK05BX221K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 220PF 200V BX RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Wire
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Mount :
640 μm
Reference Standard :
MIL-C-11015/18
Lead Pitch :
5.08mm
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.29mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
220pF
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Multilayer :
yes
Dissipation Factor :
2.5 %
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height :
4.83mm
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Datasheets
CK05BX221K
KYOCERA AVX CK05BX221K
Military, MIL-C-11015, CK05 220pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial