CK05BX104K
Mfr.Part #
CK05BX104K
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
yes
Custom Capabilities :
Tape and Reel
2
Depth :
2.29mm
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
Capacitance :
0.1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
50V
Military, MIL-C-11015, CK05
Size Code :
Lead Free :
Contains Lead
Height :
4.83mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
BX
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packing Method :
TR, 14 INCH
Datasheets
CK05BX104K
KEMET CK05BX104K
Military, MIL-C-11015, CK05 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial