CIR06G2-28-22P-F80
Mfr.Part #
CIR06G2-28-22P-F80
Description
CONN PLUG MALE 6POS SILVER CRIMP
Current Rating (Amps) :
13A 80A
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Features :
Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink Adapter
Cable Opening :
1.350 (34.30mm)
Feature :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Shielding :
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock