CIR06CF-40-A60P-T39
Mfr.Part #
CIR06CF-40-A60P-T39
Description
CONN PLUG MALE 60P SOLDER CUP
Shell Finish :
Epoxyurhetanic Varnish
Shell Size - Insert :
40-A60
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Brand :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Epoxyurhetanic Varnish
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Number of Positions :
60
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Shell Size, MIL :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 60 Positions Solder Cup Silver Epoxyurhetanic Varnish Bulk N (Normal) Bayonet Lock