CIR06CF-32-17S-F80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR06CF-32-17S-F80
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 4P SILVER CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
Environment Proof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Material Flammability Rating :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Cable Opening :
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Shielding :
Current Rating (Amps) :
80A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
4
Applications :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Base Product Number :
CIR06
Series :
CIR
Orientation :
N (Normal)
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Silver
Insert Material :
Neoprene
Shell Size, MIL :
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Color :
Olive Drab
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Feature :
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock