CIR030RFP-24A-25S
Mfr.Part #
CIR030RFP-24A-25S
Description
CIR 25C 25#16 FR SKT RECP
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating (Amps) :
13A
Features :
Backshell
Number of Positions :
25
Shell Size - Insert :
24-A25
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
1.109 (28.17mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Orientation :
Y
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Total Number of Contacts :
25
Base Product Number :
CIR03
Termination Type :
Solder
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size :
24
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Datasheets
CIR030RFP-24A-25S
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 25 Positions Solder Cup NOT SPECIFIED CHROMATE PLATED Y Bayonet Lock