CIR030FP-40A-35S-F80
Mfr.Part #
CIR030FP-40A-35S-F80
Description
CIR 35C 35#12 SKT RECP WALL
Number of Positions :
35
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Total Number of Contacts :
35
Cable Opening :
1.370 (34.80mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Base Product Number :
CIR03
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Shell Size - Insert :
40-A35
Orientation :
N (Normal)
Termination Type :
Crimp
Current Rating (Amps) :
23A
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Crimp
Features :
Backshell, Cable Clamp
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Solid
Brand :
Backshell Material, Plating :
Shell Size :
40
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 35 Positions Crimp Gold CHROMATE PLATED N (Normal) Bayonet Lock