CIR020R-22A-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR020R-22A-10S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIR 10C 10#16 SKT RECP WALL
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Type :
Solder
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size :
22
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Published :
Mixed Contacts :
No
Cable Opening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
Primary Material :
Metal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
22-A10
Coupling Type :
Bayonet
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Material Flammability Rating :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Base Product Number :
CIR02
Series :
CIR
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Proof
Shell Finish :
CHROMATE PLATED
Orientation :
N (Normal)
Features :
Coupling Nut
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Voltage Rating :
700V
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
WATER PROOF
Insert Material :
Neoprene
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body/Shell Style :
Receptacle
Applications :
Aerospace, Automotive, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Military
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Datasheets
CIR020R-22A-10S
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 10 Positions Solder Cup Gold CHROMATE PLATED N (Normal) Bayonet Lock