CIR01CF-32-17S-F80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIR01CF-32-17S-F80
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 4P SILVER CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Environment Proof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
80A
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package :
Bulk
Shielding :
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Series :
CIR
Features :
Cable Clamp
Feature :
Cable Clamp
Shell Size, MIL :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Proof
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
4
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
CIR01
Current Rating :
80A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock