CIR01CF-24-28P-F80
Mfr.Part #
CIR01CF-24-28P-F80
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER CRIMP
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Insert Material :
Neoprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Cable Clamp
Product Status :
Active
Applications :
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Environment Proof
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock