CIR00RV-32-17PY-F80
Mfr.Part #
CIR00RV-32-17PY-F80
Description
CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Feature :
Backshell
Orientation :
Y
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Neoprene
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Features :
Backshell
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
80A
Bayonet Lock
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Material Flammability Rating :
Applications :
Number of Positions :
4
Ingress Protection :
Environment Proof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Cable Opening :
Shell Size - Insert :
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock