CIR00F-36-A22SW-F80
Mfr.Part #
CIR00F-36-A22SW-F80
Description
CONN RCPT FMALE 22P SILVER CRIMP
Non-RoHS Compliant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
22
Product Status :
Active
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Environment Proof
Series :
CIR
Applications :
Orientation :
W
Panel Mount
Insert Material :
Neoprene
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Current Rating (Amps) :
23A
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Cable Clamp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
CIR00
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
13 Weeks
Shell Size - Insert :
36-A22
Cable Opening :
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Primary Material :
Metal
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock