CIR00AF-24A-25S
Mfr.Part #
CIR00AF-24A-25S
Description
CONN RCPT FMALE 25P SOLDER CUP
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
25
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Silver
Option :
WATER PROOF
Features :
Cable Clamp
Ingress Protection :
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Flange
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
25
Published :
Backshell Type :
Solid
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Feature :
Cable Clamp
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
24-A25
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Panel Mount
Current Rating :
13A
Filter Feature :
Termination :
Solder Cup
Datasheets
CIR00AF-24A-25S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 25 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock