CIGT201610LH1R0MNE
Mfr.Part #
CIGT201610LH1R0MNE
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 2.8A 57 MOHM SMD
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Functions :
1
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
No
Material - Core :
Metal Composite
Inductance :
1μH
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Published :
2016
Current - Saturation :
3.9A
Test Frequency :
1MHz
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Thin Film
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
57mOhm Max
Series :
CIGT
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Current Rating (Amps) :
2.8A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
2.8A
Samsung Electro-Mechanics CIGT201610LH1R0MNE
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD