CHP0603AJW-220ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHP0603AJW-220ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESHIGHPOWERA 0603 22R 5% 1/3W T
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Ratings :
AEC-Q200
Product :
Thick Film Resistors General Purpose
Number of Terminations :
2
Series :
CHP-A
Termination Style :
SMD/SMT
Bourns
Resistor Type :
Ultra High Power
Resistance Tolerance :
± 5%
Failure Rate :
Voltage Rating :
75 V
Width :
0.8 mm
Qualification :
AEC-Q200
Power Rating :
330 mW
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
Bourns
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Application :
High Power
Product Length :
1.6 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
22 Ohms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Width :
0.8 mm
Length :
1.6 mm
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
CHP0603AJW-220ELF
Bourns, Inc. CHP0603AJW-220ELF
Ultra High Power CHP-A Series, Thick Film, 22 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C