CH0402-500RJFT
Mfr.Part #
CH0402-500RJFT
Description
CH 0402 500U 5% F TR
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Series :
CH
Ratings :
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Resistance :
500 Ohms
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Features :
RF, High Frequency
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Datasheets
CH0402-500RJFT
Vishay / Sfernice CH0402-500RJFT
CH Series, Thin Film, 500 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±5%, -55°C ~ 155°C