CGRKM4001-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGRKM4001-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 50V 1A SOD123F
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Non-rep Pk Forward Current-Max :
30A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
1A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
HTS Code :
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
1A
Package / Case :
SOD-123F
Terminal Form :
Flat
Published :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
CGRKM4001-HF
Comchip Technology CGRKM4001-HF
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
CGRKM4001-HF Overview
A rectified current of 1A volts is averaged for this device.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.
CGRKM4001-HF Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
CGRKM4001-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology
CGRKM4001-HF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB