CGJ5C4C0G2H271J060AA
Mfr.Part #
CGJ5C4C0G2H271J060AA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 270PF 500V C0G 1206
Thickness :
711.2μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
270pF
Height :
600μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
500V
TDK Corporation CGJ5C4C0G2H271J060AA
CGJ 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CGJ5C4C0G2H271J060AA Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
CGJ5C4C0G2H271J060AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V