CGA6P3X8R1E475K250AE
Mfr.Part #
CGA6P3X8R1E475K250AE
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210
Ceramic Capacitors
Height :
2.5mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X8R
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
2.794mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.5mm
Dielectric Material :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
4.7μF
Temperature Coefficient :
X8R
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
TDK Corporation CGA6P3X8R1E475K250AE
CGA 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)