CGA6M3X7R2E224M200AE
Mfr.Part #
CGA6M3X7R2E224M200AE
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210
Stock
11
In Stock :
11
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
3225
Published :
2001
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.22µF
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2.5mm
Series :
CGA
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.091 2.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
15.989131mg
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness :
2.0066mm
Feature :
Soft Termination
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
TDK Corporation CGA6M3X7R2E224M200AE
CGA 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)