CGA6M3X7R1H155M200AB
Mfr.Part #
CGA6M3X7R1H155M200AB
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Capacitance :
1.5μF
TR, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Height :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness :
2.2098mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Width :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
TDK Corporation CGA6M3X7R1H155M200AB
CGA 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
CGA6M3X7R1H155M200AB Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CGA6M3X7R1H155M200AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm