CGA4J1X7R1C475K125AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA4J1X7R1C475K125AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.4478mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CGA
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Weight :
5.499807mg
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
4.7μF