CGA4C2C0G1H822J060AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA4C2C0G1H822J060AD
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8200PF 50V 0805 EPOXY
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Thickness :
609.6μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Epoxy Mountable
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
8200pF
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
CGA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
TDK Corporation CGA4C2C0G1H822J060AD
CGA 8200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0805 (2012 Metric)