CGA3E3X7R1H474M080AE
Mfr.Part #
CGA3E3X7R1H474M080AE
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Series :
CGA
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Height :
800μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Soft Termination
Length :
1.6mm
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Capacitance :
0.47µF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
TDK Corporation CGA3E3X7R1H474M080AE
CGA 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)